IPOOD hab

Осипа Заклинська: життя як давній перепис...

3 квітня 2024 р. у межах проведення просвітницьких вебінарів «Цвіт української педагогіки: сучасне і минуле» була проведена лекція дослідниці, учительки української мови і літератури Угринівського ліцею Угринівської сільської ради Івано-Франківської області, авторки книг з історії рідного краю Ірини Садули на тему «Осипа Заклинська: життя як давній перепис» (130-річчя від дня відзначалося у березні 2024 р.). Модератором лекції виступила Наталія Філіпчук, доктор педагогічних наук, провідний науковий співробітник відділу змісту і технології педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, член Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», голова первинного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка при ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України.

Ініціатор заходу – відділ змісту і технології педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України.
Учасники заходу (більше 100 осіб) – викладачі, студенти, магістранти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Полтавського державного медичного університету, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Український інститут підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіо і преси Боянський ліцей «Лідер» імені Іона Некулче Киселівської ОТГ, ОЗЗСО 1-3 ступенів Веренчанської ТГ, ТВО «Центр освіти» Оптіма» ін.

Важливою місією заходу стало надання допомоги колегам Київської академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. 25 березня 2024 р. в адміністративний корпус академії влучили уламки ракети і зруйнували музей М. Бойчука, галерею, майстерню монументального і станкового живопису, конгрес-хол, спортивну залу… На щастя, люди живі. Звісно, ми не змогли б за зібрані кошти відбудувати корпус, але вважаємо, що зробили добру справу і морально підтримали наших партнерів і колег. Банка для постраждалих та відбудову академії імені М.Бойчука
Посилання на банкуhttps://send.monobank.ua/jar/8wUNrbdhXwНомер картки банки - 5375 4112 1597 7484
Лекція була надзвичайно цікавою, інформаційною, адже лекторка Ірина Садула розповіла про життя і працю нашої української інтелігенції, зокрема династію вчителів, родину Осипи і Богдана Заклинських, їхніх трьох дітей. Її назвали особливо – Осипа. Ця жінка пройшла нелегкий, але насичений життєвий шлях, разом із коханим чоловіком та своїми дітьми. Вона народилася, щоб стати учителькою життя для сотні своїх учнів, аби відбутися як талановитий педагог; була майстринею слова і водночас справжньою знавчинею української кухні, уміла давати добрі поради молодим господиням, батькам, учителям. Пережила дві світові війни, переселення, голод і поневіряння, арешт сина, згодом – його передчасну смерть, арешт чоловіка. Але попри все «розвивала кипучу енергію для оборони своїх найближчих». Свою долю вона поєднала з талановитим діячем того часу – Богданом Заклинським.
Заклинські оселилися в Галичі, що на Станіславівщині, ще у 1760-х роках. Батько Богдана (чоловіка Осипи) – Роман Заклинський був інтелігентом: педагог, фольклорист, етнограф, літературознавець, громадський діяч. Усі брати батька також вели потужну культурно-просвітницьку діяльність. Богдан Заклинський – один із дев’яти синів великої родини: Корнило (знав 18 мов!), Ростислав, Мирон, Зенон, Володимир, Маркіян, Омелян, Юрій.Богдан Заклинський – педагог, фольклорист, етнограф, географ, літератор, автор низки підручників для дітей, книг, присвячених вихованню. Воював у лавах УСС. Кожна із цих постатей заслуговує окремої розмови. Сьогодні завдяки перевиданим працям Осипи Заклинської стаємо ближчими до цього знаменитого роду.
Більшість учасників дізналися про письменницьку діяльність Осипи-Амалії Заклинської, яка не тільки навчала дітей, але, виховуючи, дбала про їх здоровʼя.У своїх книгах «Нова кухня вітамінова» та «Як добути красу і задержати молодість та здоровʼя (косметичний порадник)» Осипа Заклинська популяризувала здоровий спосіб життя, можливо, вперше (1929 р.), написала для широкого кола читачів про родинне харчування, чистоту оселі, навіть жіночу моду, а головне – прописала головне завдання жінки – як модерно дбати про родину.
Книги Осипи Заклинської перевидавалися декілька разів вже в незалежній Україні. Такі видатні вчителі є нашою національною культурною спадщиною, ми відкрили її для себе завдяки Ірині Садулі.
У супровідному слові кандидатка філологічних наук Оксана Івасюк схарактеризувала постаті Осипи Заклинської як новатора, вчителя, яка випереджала час, в якому жила і творила.