IPOOD hab

Гібридне, змішане та дистанційне навчання: у чому різниця?

Illustration

Пояснюючи згадані вище методи онлайн-навчання, доцільно буде почати з кінця. Дистанційне навчання – це просто навчання на відстані, яке може відбуватися синхронно чи асинхронно. Синхронний спосіб означає відвідування занять за допомогою платформи дистанційного навчання для зв’язку з викладачем та іншими студентами. Асинхронний метод – самостійне навчання без активної участі викладача та інших осіб.
Усе стає дещо складніше, коли ми говоримо про гібридне та змішане навчання, також відомі як blended learning. Як уже зазначалося, у гібридному навчанні деякі учні/студенти перебувають у класі, а інші можуть брати участь у заняттях дистанційно. Таку організацію занять можна використовувати, наприклад, для того, щоб зменшити кількість учнів/студентів в аудиторії та забезпечити їх безпеку.

Змішане навчання також поєднує традиційні методи навчання з дистанційним, але у цьому разі усе відбувається дещо іншим способом. Змішане навчання включає заняття в класі та онлайн-навчання. Це теорія, але на практиці терміни «гібридне навчання» та «змішане навчання» доволі часто використовують як синоніми. Вони охоплюють усе навчання, в якому традиційні методи поєднуються з дистанційним навчанням, незалежно від частки цих методів.

Змішане навчання: переваги та недоліки
Як і будь-який метод навчання, змішане навчання не позбавлене недоліків. Щоб прийняти остаточне рішення, навчальний заклад має ретельно проаналізувати всі переваги та недоліки в контексті власних потреб. Кожний заклад має різні пріоритети та вимоги, тому немає однозначної відповіді щодо того, який метод застосувати. Поглянемо на змішане навчання з різних точок зору

Недоліки змішаного навчання
Безсумнівним недоліком змішаного навчання є те, що воно значною мірою покладається на технології, які можуть бути ненадійними. Збій системи чи Інтернету, відключення електроенергії означає, що студенти не можуть брати участь у заняттях і втрачають доступ до ресурсів. Іншим потенційно проблемним аспектом є відсутність прямого контакту з викладачем, що може бути демотивуючим чинником. Деяким студентам наявність викладача в аудиторії допомагає залишатися зосередженими та позитивно впливає на їхні результати. Недоліком також можна вважати те, що впровадження змішаного навчання передбачає певні витрати. Для ефективного проведення навчання потрібно інвестувати в платформу і переконатися, що студенти мають відповідне обладнання.
Переваги змішаного навчання
Змішане навчання дає можливість робити навчальний процес гнучким і зручним для студентів і викладачів. Вони можуть брати участь у заняттях з будь-якої точки світу. І для студентів, і для викладачів. які з різних причин перебувають за кордоном, це можливість брати активну уасть у навчального процесі та працювати одночасно. Щодо дорослих учнів, багато хто віддає перевагу асинхронному навчанню, тобто без безпосереднього контакту з викладачем. Завдяки цьому вони можуть навчатися не лише будь-де, а й будь-коли. Це дозволяє вчитися у власному темпі, що позитивно впливає на набуття та збереження знань. За традиційних методів навчання неможливо знайти золоту середину – такий темп навчання, який би відповідав потребам усіх студентів. Серед недоліків ми відзначили те, що впровадження змішаного навчання коштує недешево. Однак слід пам'ятати, що традиційна модель навчання також вимагає фінансового внеску, і заняття повинні проходити в спеціально обладнаних аудиторіях. Чим більша група студентів, тим більше приміщення потрібне для проведення занять. Крім того, змішане навчання може виявитися дешевшим у довгостроковій перспективі. Після підготовки матеріали й тести можна використовувати для навчання багатьох різних груп у різних містах та країнах світу. А за допомогою правильної платформи електронного навчання оновлення цифрових ресурсів відбувається швидко та безпроблемно. Ще однією перевагою гібридного навчання є його безпека. Пандемія може бути рідкісним явищем, але такі захворювання, як грип, щороку виснажують колектив. Відсутність безпосереднього контакту між студентами та зменшення їх кількості під час занять усуває цю проблему. Чи не найбільшою перевагою змішаного навчання є можливість впровадження новітніх технологій та рішень. За допомогою правильних інструментів гейміфікація може стати постійною частиною навчальної програми.

Більш детальну інформацію можна знайти тут
https://www.ispring.pl/blog/nauczanie-hybrydowe
Лариса Лук'яновадоктор педагогічних наук, професор, виконавець проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання в закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнного відновлення України (2022.01/0098) за грантової підтримки НФДУ