IPOOD hab

Змішане навчання стає потужним інструментом у сфері освіти

Illustration

У світі, де технології невпинно розвиваються, змішане навчання стає потужним інструментом у сфері освіти, забезпечуючи здобувачам освіти можливість вчитися у зручному для них темпі та отримувати необхідну підтримку від викладачів. Це сприяє підвищенню мотивації, адаптації до індивідуальних потреб кожного студента та підготовці кадрів, які зможуть ефективно функціонувати в сучасному технологічному світі.
У дослідженні професора С. Храстінські (Stefan Hrastinski) «Що ми маємо на увазі під змішаним навчанням?» («What Do We Mean by Blended Learning?») зазначено, що останні визначення змішаного навчання наголошують на тому, що від 30% до 50% матеріалу курсу має бути подано через онлайн-діяльність, тоді як від 50% до 70% викладання має проходити face-to-face.

🟦Більше про це Ви можете дізнатися зі статті дослідника С. Храстінські https://doi.org/10.1007/s11528-019-00375-5 (EN версія).
За словами дослідників із США Х. Стейкер (Heather Clayton Staker) та М. Хорна (Michael B. Horn), існує чотири моделі змішаного навчання: ротації, гнучка, самозмішувальна та поглиблена віртуальна модель.
🟦Більше про ці моделі в українському перекладі можна переглянути тут – http://surl.li/eulel. 🟦В англомовному варіанті за лінком: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED535180.pdf 
Дослідження проведене спеціальною службою з підбору персоналу «Mark in Style» в освітньому секторі Великої Британії (www.markinstyle.co.uk) показує, що 73% викладачів відзначили підвищення активності здобувачів освіти в процесі навчання завдяки використанню змішаного навчання, а 70% студентів віддають перевагу змішаним освітнім середовищам, порівняно з традиційними. Наприклад, щодо учнів, то «Mark in Style» зазначають, що у старшій школі було зафіксовано поліпшення на 8% у оволодінні алгеброю, завдяки використанню змішаного навчання.
Переваги змішаного навчання мають особливе значення в контексті війни, яка відбувається в Україні. Через нестабільність та перебої, викликані воєнними діями традиційний освітній процес часто переривається, що безпосередньо впливає на якість навчання. Тому стратегічність впровадження змішаного навчання в Україні не може бути переоціненою. Це не тільки допоможе підтримати освітній процес під час кризи, але і розвине навички самостійного навчання, критичного мислення та гнучкості у студентів.
Важливо зазначити, що для успішного впровадження змішаного навчання в Україні, необхідно проаналізувати можливості змішаного навчання, розробити технології максимізації ефективності ресурсів змішаного навчання, виявити ключові деструктивні наслідки війни для вищої педагогічної освіти
Цими та іншими завданнями займаються виконавці проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання в закладах вищої педагогічної освіти у воєнний час та повоєнного відновлення України, що реалізується за грантової підтримки НФДУ України науковцями Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України.
Наголосимо, що максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання відіграє критичну роль в освіті, зокрема в педагогічній, в умовах воєнного часу та повоєнного відновлення. Це не тільки сприятиме неперервності освітнього процесу, але і допоможе підготувати здобувачів освітнього процесу, які здатні ефективно працювати в складних умовах та адаптуватися до них.
Катерина Годлевськакандидат педагогічних наук, виконавець проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання в закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнного відновлення України (2022.01/0098) за грантової підтримки НФДУ