IPOOD hab

МООC та Змішане навчання

Illustration

MOOC – це абревіатура, що складається з початкових літер чотирьох окремих термінів:Масовий (Massive) – форма інтернет-навчання передбачає участь великої кількості студентів, які не обмежені географічним положенням.Відкритий (Open) – означає безкоштовне онлайн навчання для всіх бажаючих. Онлайн (Online) – використання інформаційних (цифрових) засобів дистанційного навчання. Всі навчально-методичні матеріали знаходяться в електронному вигляді у вільному доступі.Курс (Courses) – структурована та упорядкована подача інформації з певними цілями, правилами роботи та тимчасовими обмеженнями, які можуть змінюватися для кожного окремого учасника.

Масові відкриті онлайн-курси (MOOCs) — це інтернет-курс з великомасштабною інтерактивною участю та відкритим доступом через інтернет. На додаток до традиційних матеріалів навчального курсу, такі як відео, читання, і домашніх завдань, MOOC надає можливість використання інтерактивного форуму користувачів, які допомагають створити спільноту студентів, викладачів та асистентів.
Відкрита освіта поєднує усталену традицію обміну ідеями між освітянами та інтерактивну культуру співпраці в Інтернеті. Її старт зафіксований у Кейптаунській декларації (2007). В ній сформульована та обґрунтована Всесвітня ініціатива з розвитку відкритих освітніх ресурсів, яка ґрунтується на засадах: нової педагогіки, основним принципом якої є партнерська взаємодія викладачів та здобувачів освіти у створенні, формуванні, поглибленні та осмисленні знань та розвитку навичок; свободи використання, налаштування, покращення та перерозподілу освітніх ресурсів без обмежень; об’єднання у всесвітній рух доступної та ефективної освіти (Cape Town Open Education Declaration, 2018).
Отже, МООС – це відкриті освітні ресурси, популярність яких з кожним роком зростає. Наприклад, проєкт Work in Tech, реалізований Prometheus спільно з Google та INCO, став одним з найуспішніших з перепрофілювання українців, що втратили роботу через війну. Цей проєкт допоміг 2500 українцям опанувати нову професію під час обстрілів та вимкнень світла. Цікавою є статистика навчання – загалом студенти провели, навчаючись на платформі, 235 230 годин. Якщо їх скласти разом – це буде приблизно 27 років навчання (Work in Tech: як 2500 українців отримали нову професію попри блекаути | Prometheus).
З описом структури MOOC, створених на edX платформі, можна ознайомитися в науковій роботі (Бескорса О. С. (2021). Електронна освітня платформа для організації дистанційного навчання у процесі професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи. Педагогічна освіта: теорія і практика. Випуск 30. № 1. С. 169-184. DOI: https://doi.org/10.32626/2309-9763.2021-30-169-184) та на сайті Розвивайте нові навички. Просувайтеся по кар'єрних сходах. | edX.
Серед найпопулярніших MOOCs можна виокремити: https://www.edx.org, https://www.futurelearn.com, https://www.classcentral.com, https://www.udemy.com
В Україні також працюють безкоштовні платформи масових онлайн курсів наприклад, Prometheus, EdEra, WiseCow, ДІЯ.Цифрова освіта та ін.
Ось кілька переваг використання МООС у змішаному навчанні: МООС надають доступ до високоякісних освітніх ресурсів від провідних університетів та інструкторів з усього світу. Це може бути особливо корисно для установ, які не мають ресурсів для розробки власних курсів. Студенти можуть вчитися у своєму темпі, переглядаючи відео-лекції та матеріали МООС у зручний для них час. Це робить навчання більш доступним для людей з різними графіками та обставинами життя. Багато МООС пропонують інтерактивні завдання, вікторини та форуми для обговорення, що сприяє активному залученню студентів та підтримці їх мотивації. МООС дозволяють студентам вибирати курси, які найбільше відповідають їх інтересам та потребам у навчанні, що сприяє більш особистісно орієнтованому підходу до освіти. МООС відкривають можливості для неперервного освітнього розвитку, що є ключовим для підтримки освіти упродовж життя.
Для створення онлайн курсів для змішаного навчання студентів можна скористатися платформою WeStudy (https://westudy.ua).

Лариса Петренко,доктор педагогічних наук, професор, виконавець проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчанняв закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнноговідновлення України (2022.01/0098) за грантової підтримки НФДУ