IPOOD hab

Про важливість мотивації у змішаному навчанні

Illustration

Одним із найбільших викликів для викладачів ЗВО, стало те, що з початком війни активність здобувачів у навчальному процесі помітно знизилася. Мотивація до навчання і в мирні часи викликала багато питань, а в умовах війни ситуація лише ускладнилася. Частина здобувачів взагалі не розуміють, навіщо вчитися та виконувати завдання, коли тривають обстріли міст, скрізь руйнування, смерть, страх, а майбутнє невизначене. Бездіяльність і низька включеність здобувачів виправдовується високим психологічним напруженням та нездатністю працювати через постійні стреси, травми, тривожність. Апатичність пов’язана з тим, що всі замкнені у кордонах подій, що відбуваються тут і зараз. Найчастішою проблемою є концентрація уваги – часто через сирени та вибухи, але також і у відносній безпеці. Одне з найпоширеніших відчуттів, яке переживають ті, хто в безпеці, – «синдром провини вцілілого». Він також впливає на мотивацію навчатися.

Доволі часто викладачам доводиться посилювати мотивацію здобувачів до навчання, оскільки їхній психологічний стан, а також фізична можливість продовжувати навчання не завжди є позитивною.
Декілька порад, як підтримувати мотивацію:1. Встановлюйте чіткі цілі, оскільки як для викладачів, так і для студентів важливо мати чітке уявлення про цілі курсу та очікувані результати.Використовуйте ігрові елементи та бонуси, наприклад застосування елементів гейміфікації може зробити процес навчання більш захоплюючим та мотивуючим.
2. Підвищуйте взаємодію через регулярні онлайн-зустрічі, дискусійні форуми, та групові проекти, які можуть сприяти активній взаємодії та підвищенню залученості.
3. Застосовуйте техніки саморегуляції, таким як планування часу та встановлення пріоритетів, може покращити здатність студентів до самостійного навчання.
4. Якщо ви не можете себе змусити чимось зайнятися – дайте собі час накопичити сили. Упродовж дня кілька разів спробуйте повернутися до навчання у тих обсягах, які вам до снаги. Стежте, скільки часу ви приділяєте, щоб якісно підготувати завдання. Розподіляйте час залежно від ваших сил і можливостей.
5. Потрібно нагадувати собі: якщо я братиму забагато, то стану безсилим і мені буде потрібно більше ресурсів. І навпаки: що краще я триматиму баланс між навчанням і відновленням сил, то довше залишатимуся в ресурсному стані.
6. Сумнів у собі та своїх можливостях – поширена причина втрати сил і небажання щось робити. Нагадуйте собі про свої досягнення та переваги. Похваліть себе за навички, які у вас добре розвинені, та почніть діяти. Святкуйте навіть маленькі перемоги. Це допоможе закріпити позитивні навички.
7. Якщо виникають проблеми, зосередьтеся на розв’язанні проблеми. Важлива концентрація не на самій проблемі, а саме на її вирішенні. Продумайте всі можливі варіанти, об’єднайтеся з однодумцями, долучіться до груп, які працюють над вирішенням подібних проблемам.
8. Ніколи не забувайте про три кити: сон, харчування, та мінімальний спорт. Наскільки б не було важко дотримуватись цих трьох китів, варто пам’ятати, що навіть маленькі кроки в цьому принесуть свій позитив, особливо у освітньому процесі.
9. Важливо пам’ятати, що речі, на які ми не здатні вплинути, не мають забирати наші ресурси. Зараз зосереджуємось на тому, що щоденно допомагає наблизитися до перемоги: успішне навчання, домашні побутові справи, спілкування з близькими, отримання нових знань і формування корисних навичок.
Використання лайфхаків від відомих науковців світу може значно покращити якість та ефективність змішаного навчання. Ось кілька прикладів:
- Психолог Карол Двек та його концепція "росту мислення" рекомендує сприймати виклики як можливості для розвитку, а не як загрозу. Цей підхід може бути застосований як викладачами, так і студентами для підвищення мотивації та залученості до процесу навчання.- Правило 20/80 від Вільфредо Парето, згідно з яким 80% результатів часто приходять з 20% зусиль. У контексті змішаного навчання це може означати фокусування на ключових елементах курсу, які надають найбільший вплив на навчання.- Техніка Помодоро Франческо Чірілло передбачає розбивання робочого часу на короткі інтервали (зазвичай 25 хвилин), розділені короткими перервами. Це може допомогти як викладачам, так і студентам підтримувати високий рівень концентрації та уникнути вигоряння.- Стівен Кові та його "7 звичок високоефективних людей" рекомендує, зокрема, починати з кінця в голові (визначення кінцевої мети), ставити справи на перше місце (пріоритетність завдань) і шукати виграш для всіх (сприяння співпраці). Ці звички можуть бути корисними для структурування змішаного навчального процесу.- "Глибоке навчання" від Кельвіна Ньюпорта, який пропагує ідею глибокої концентрації та зосередженості на складних завданнях без відволікаючих чинників. Цей підхід може бути корисним для ефективного освоєння складних тем у змішаному навчанні.

Ольга Баніт,доктор педагогічних наук, старший дослідник, виконавець проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчанняв закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнноговідновлення України (2022.01/0098) за грантової підтримки НФДУ