IPOOD hab

Залучення студентів до організації змішаного навчання

Illustration

Педагоги усвідомлюють важливість того, щоб студенти були активними учасниками навчання, а саме здатність приймати ключові рішення щодо свого навчання є потужним мотиватором для здобувачів освіти. Якщо їх долучають до адаптації навчання відповідно до їхніх інтересів, вирішення питання, як підійти до проблеми або визначити, що вони створять в процесі навчання, це дає студентам відчуття, що їх сприймають як повноцінних суб’єктів освітнього процесу.
Своїми думками щодо активного залучення студентів до організації змішаного навчання ділиться професор Кетлін Такер (Dr. Catlin Tucker) з Університету Пеппердайн.
В ході співпраці з викладачами, що проєктують заняття з використанням моделей змішаного навчання, необхідно заохочувати їх подумати про те, де в занятті вони можуть передати повноваження приймати рішення студентам. Простий підхід полягає в тому, щоб подумати про те, що, як і чому в занятті, завданні чи проєкті, педагог може делегувати студентам.

Що?Чи можете ви дозволити студентам вирішувати, на якому аспекті предмета чи теми вони хочуть зосередитися на занятті, завданні чи проєкті? Наприклад, в ході дослідження Єлизаветинської Англії, щоб доповнити читання Ромео і Джульєти, Кетлін Такер пропонує студентам вирішити, який аспект цього періоду їх найбільше цікавить – чума, розваги, мода, гендерні ролі, музичні інструменти, монархія – та дослідити цю тему. Незважаючи на те, що вони зосереджені на різних аспектах, студенти активно розвивають дослідницькі навички, розробляють презентації та виступають перед навчальною групою. Ця можливість вибору того, на чому студенти будуть зосереджені, створює певний рівень особистого внеску в завдання та пропонує студентам зосередитися на аспекті теми, який їх цікавить найбільше.
Як?Чи можуть студенти вирішити, як вони будуть виконувати завдання? У викладачів завжди не вистачає часу, тому студентам легше підказати, як підійти до вирішення того чи іншого завдання. Однак такий універсальний підхід не заохочує студентів критично думати про те, що від них просять зробити, або як би вони підійшли до вирішення конкретної проблеми. Є цінність у тому, щоб запропонувати студентам продумати завдання або проєкт і сформулювати власний шлях для виконання цієї роботи. Наприклад, якщо студентів просять перевірити гіпотезу, дозволяючи їм вирішити, як вони будуть вирішувати це завдання, які кроки вони зроблять і які інструменти чи технології їм знадобляться, це може зробити завдання більш привабливим для студентів.
Чому?Чи може викладач запропонувати студентам сформулювати, чому завдання чи проєкт є цінними? Попросити студентів визначити мету роботи, яку вони виконують, а потім вирішити, як вони хочуть продемонструвати набуті знання, може бути неймовірно потужною вправою. Дуже часто студенти називають роботу, яку їм пропонують виконати, «напруженою роботою» (“busy work”) , що свідчить про те, що вони не розуміють цінності цієї роботи. Якщо вони зможуть визначити, чому вони виконують завдання, вони також зможуть приймати обґрунтовані рішення щодо того, що вони хочуть створити, щоб показати, чому вони навчилися.
Коли студенти працюють над навчальним проєктом, Кетлін Такер часто дозволяє їм визначитися з темою, продумати мету проєкту, сформулювати шлях реалізації і запропонувати кінцевий результат. Наприкінці проєкту одні студенти створюють фізичні моделі, інші розробляють мультимедійні презентації, а треті створюють цифрові артефакти. Дозволити студентам вирішувати питання про те, що вони виробляють чи створюють, — це ще один спосіб привернути увагу до навчання навіть наших лінивих студентів.
Слід зазначити, що передача викладачем частини повноважень щодо організації навчання студентам не означає, що вони приймають усі рішення, контроль повинен залишатись у педагога.
За Джерелом: https://catlintucker.com/2019/06/3-ways-to-build-student-agency-into-your-lessons/

Ігор Радомський,кандидат педагогічних наук, доцент, виконавець проєкту Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчанняв закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнноговідновлення України (2022.01/0098) за грантової підтримки НФДУ