IPOOD hab

Ефективні способи подолання кривої забування у змішаному навчанні

Illustration
Illustration

Крива забування Еббінгауза, яка показує, скільки інформації залишається в пам'яті з перебігом часу. Джерело: https://zbruc.eu/node/87084 

Перш ніж розглянути способи подолання кривої забування у змішаному навчанні, давайте дізнаємося, що це таке. Крива забування Еббінгауза — це ретельно розроблений математичний розрахунок який показує, скільки інформації залишається в пам'яті з перебігом часу. Відкрита німецьким психологом Германом Еббінгаузом (1850–1909).
Згідно з дослідженнями (1), здобувачі освіти можуть забути 40% щойно отриманої інформації за 20 хвилин і 77% за наступні шість днів. Швидкість, з якою здобувач освіти забуває інформацію, залежить від багатьох факторів, включаючи силу пам’яті, також те, наскільки значущою він вважає інформацію та рівень стресу.
Еббінгауз також з’ясував, що можна ефективно зменшити швидкість забування, якщо здобувачам освіти буде надано можливість періодично повертатись до перегляду матеріалів, що вивчались. Простіше кажучи, якщо навчання супроводжується добре структурованими і розподіленими повтореннями, швидкість забування зменшується.
Своїми порадами як ефективно подолати криву забування ділиться Барша Четя, редактор та стратег електронного навчання в CommLab India (2).
Ось основні з них:Модулі мікронавчання. В процесі змішаного навчання, чи то заняття в аудиторії чи онлайн навчання, викладач може використовувати модулі мікронавчання, щоб закріпити отриману важливу інформацію.
Модулі мікронавчання передбачають автономний навчальний контент – кожен близько 10 хвилин, що охоплює певну навчальну тему. Але як модулі мікронавчання покращують ефективне збереження знань?
Шляхом зменшення когнітивного навантаження: когнітивне навантаження передбачає інтелектуальні зусилля студента, які він докладає для засвоєння та розуміння інформації. Чим більше когнітивне навантаження, тим більша вірогідність, що здобувачі освіти швидко забудуть навчальну інформацію. Таким чином, зміст, розбитий на невеликі частини, дозволяє здобувачам освіти легко засвоювати інформацію.

Завдяки максимальному утриманню рівень утримання можна покращити, якщо невеликі навчальні модулі розподіляються в часі та повторюються через правильні проміжки часу. Інтервали, за якими розподіляються повторення, можуть мати величезне значення для того, наскільки добре студент навчається та запам’ятовує. Елементи мікронавчання в змішаному навчанні повинні бути надані протягом двох днів, після 15 днів і 60 днів навчання, щоб максимально зберегти отримані знання.
Для ефективного підкріплення мікронавчання можна використовувати електронні книги, PDF-файли, відео та інфографіку.
Сценарії, симуляції та гейміфікація. Людський мозок досить вибірковий, коли йдеться про постійне зберігання інформації. Це природно прискорює швидкість забування. Один із способів боротьби з цим полягає в тому, щоб зробити навчальний контент максимально релевантним. Як зробити навчання релевантним у програмі змішаного навчання? Ви можете зробити курс змішаного навчання релевантним, пов’язуючи його із майбутньою професійною діяльністю здобувача освіти, включивши приклади з реального життя та сценарії, з якими вони, швидше за все, будуть стикатися в майбутній професійній діяльності. Використання у змішаному навчанні змодельованого середовища (симуляції), щоб підготувати здобувачів освіти до викликів в реальному житті. Велика схожість змодельованого середовища із реальним життям спонукає до збереження інформації протягом тривалого часу. Гейміфікація ще один спосіб впоратися з кривою забування — зменшити масштаби пасивного навчання шляхом активного використання ігрових технологій.
Онлайн-оцінювання та тести. Після проведення навчальних занять – в аудиторії чи онлайн – проведіть оцінювання знань студентів, щоб отримати кращі оцінки, ваші студенти відновлюватимуть набуті знання зі своєї пам’яті.
Надання діагностичного зворотного зв’язку є ефективним способом закріплення знань. У зворотному зв’язку має бути чітко вказано, чому вибір є правильним чи неправильним, не залишаючи місця для спекуляцій. Переконайтеся, що ваші студенти мають можливість періодично оцінювати свої знання.
Інший спосіб позбутися кривої забування у змішаному навчанні – навчальні ресурси, до яких здобувачі освіти матимуть безперешкодний доступ у будь який час. Інструменти підтримки продуктивності – це засоби навчання, розроблені, щоб допомогти студентам навчатися краще. Ці навчальні ресурси можна розмістити на порталі закладу освіти, щоб студенти мали доступ до них відповідно до своїх потреб. Ось деякі з популярних цифрових форматів навчання, які можна використовувати для підтримки його ефективності.
Відео з інструкціями. Багато чого ми дізнаємося, спостерігаючи, як інші виконують подібні завдання. Відео з інструкціями ідеально підходять для розуміння етапів виконання складних процедур або завдань. Подібним чином відео з інструкціями також можна використовувати як підтримку продуктивності у змішаному навчанні. Здобувачі освіти можуть користуватися ними будь-де на своїх улюблених пристроях.
Інтерактивна та рухома інфографіка. Інформаційна графіка або інфографіка (англ. Information graphics; infographics) — це графічне візуальне подання інформації, даних або знань, призначених для швидкого та чіткого відображення комплексної інформації. Вона може покращити сприйняття інформації, використовуючи графічні матеріали для того, щоб підвищити можливості зорової системи людини бачити моделі і тенденції. Дослідження показують, що візуальна інформація краще запам’ятовується, і близько 90% інформації, що передається у мозок людини, має візуальний характер. Отже, коли той самий навчальний контент представлений як у формі тексту, так і у візуальному вигляді, мозок, швидше за все, збереже інформацію, передану через візуальний контент.
І якщо на вашу думку звичайна інфографіка пасивна та нудна, ви можете включати інтерактивні елементи та додавати руху до статичної інфографіки. Інтерактивність дозволяє додавати більше інформації після натискання, не перевантажуючи студента. Інфографіка руху, така як анімаційні відео та GIF-файли, стає популярною через їх візуальну насиченість і коротку тривалість.
Елементи соціального навчання. Сучасні технології навчання дозволяють включати елементи соціального навчання, які заохочують здобувачів освіти вільно задавати запитання, відповідати тим, хто шукає відповіді, ділитися тим, що вони знають, і співпрацювати для пошуку правильних рішень. Взаємодія між колегами та обмін інформацією призводить до подолання кривої забування у змішаному навчанні.
Окрім використання платформ соціальних медіа з метою доводити до студентів актуальну інформацію, ви можете використовувати дискусійні форуми (розміщені на вашій LMS) і навіть контент, створений користувачами, наприклад відео та подкасти. Дискусійні форуми в електронному навчанні дозволяють студентам отримувати відповіді на свої запитання у своїх однолітків і вчитися на їхньому досвіді. Здобувачі освіти краще сприймають досвід однолітків, які досягли позитивних результатів.
Зазначені способи стануть у нагоді при подоланні кривої забування, але викладачам слід шукати інші шляхи мотивації здобувачів освіти до активного навчання та оволодіння практичними навичками в процесі змішаного навчання.
Джерела: 1. https://www.worklearning.com/2010/12/14/how-much-do-people-forget/2. https://blog.commlabindia.com/elearning-design/forgetting-curve-online-training

 Допис підготовлено у межах реалізації проєкту (2022.01/0098) «Максимізація ефективності ресурсів змішаного навчання в закладі вищої педагогічної освіти у воєнний час і повоєнного відновлення України» за грантової підтримки Національного фонду досліджень України